Atrakcje

Nasza rodzina posiada bogate tradycje pszczelarskie. Dlatego jedną z naszych atrakcji jest pasieka znajdująca się ok. 20 minut drogi od naszego gospodarstwa. Pasieka jest położona „Na Dolinach”, gdzie znajdują się ule, studnia, miejsce na odpoczynek i zapalenie ogniska, a także miejsce pozyskiwania miodu. „Doliny” otoczone są lasami z bogatym runem leśnym i drzewostanem. W okresie wiosenno-letnim jest możliwość zbierania jagód, malin i jeżyn, a jesienią grzybów. Większość lasów to lasy państwowe, które odznaczają się większą bioróżnorodnością.

W naszej okolicy znajdują się również pozostałości po II Wojnie światowej. Należy podkreślić fakt, iż w Bielance założona została pierwsza grupa o charakterze dywersyjno-partyzanckim na Podhalu, którego założycielem był Wojciech Bolesław Dusza „Szarota” pochodzący z Odrowąża. W 1942 zaprzysiężył on pierwszą grupę żołnierzy złożoną w dużej mierze z chłopów z Bielanki. Na cześć tych wydarzeń Władysław Szepelak (ur. 06.12.1924 - zm. 27.02.2012), żołnierz oddziału „Szaroty” w lesie Buczniku stawia pomniki, który nasi Goście mogą oglądać w ramach pieszych wycieczek po lasach.

Przez Bielankę przechodzą dwa szlaki turystyczne. Jednym z tych szlaków można dojść z Bielanki na Babią Górę i Turbacz. Trasa Bielanka-Babia Góra przechodzi obok naszego gospodarstwa, prowadząc na Kirówkę, dalej na Żeleźnicę, Leszcze, Łysą Górę, Przełęcz Spytkowicką, Targoszówkę, Beskidy, Wolnik, Przełęcz nad Wąwozem, Przełęcz Żubrzycką, Czyniec, Policę w tym miejscu szlak niebieski łączy się z szlakiem czerwonym i prowadzi na Babią Górę. Trasa Bielanka-Turbacz także przechodzi koło naszego gospodarstwa prowadząc na Bucznik dalej na Trubacz, Janiłówka, Przełęcz Sieniawiańską, następnie kawałek należy przejść wzdłuż Zakopianki do KukakowegoWierchu, następnie Obidowa, Skałki, Jaworzyna, Stare Wierchy Policę w tym miejscu szlak niebieski łączy się z szlakiem czerwonym i prowadzi na Turbacz.

Przez Bielankę przechodzi też Podhalański Szlak Papieski im. Ojca świętego Jana Pawła II, który ciągnie się następująco: Rabska Góra - Stramówka - Żeleźnica - Kierówka - Bielanka - Sieniawa - Rabska Góra.

W okolicy naszego gospodarstwa znajdują się wyciągi narciarskie zlokalizowane w miejscowościach: Spytkowice (10 km), Chabówka (12 km), Rabka-Zdrój (14 km), Witów (25 km). Można także skorzystać z jazdy konnej w miejscowościach: Czarny Dunajec (12 km), Rogoźnik (18 km), Łopuszna (25 km). O innych atrakcjach znajdujących się w okolicy szczegółowych informacji udzielą Państwu domownicy.